Kliky na dveře jsou již několik let nejen běžným dveřním doplňkem, se kterým si otevřete dveře, ale jsou i designovou záležitostí, která může vhodně a zajímavě doplnit Váš interiér. Pokud jste detailisti a potrpíte si na každém detailu, tak věnujte velkou pozornost kvalitním materiálům a kreativnímu řešení, které v mnoha případech dokáže udělat divy. V dnešní době se dají kliky ladit k různým dekorům, které jsou použity na dveřním křídlu a tvary dveřních kliky, které jsou na tuzemském trhu k mání docela úspěšné konkurují celosvětovému trhu.

zajímavé kliky

Rozetové kliky, aneb kulatá nebo hranatá?
Vycházím z toho, že víte co je rozetové kování…J No, přeci jen pro jistotu – rozetové kliky jsou rozděleny od sebe „rozetami“, které mají odděleny otvor pro kliku a otvor pro klíč. Ač se to nezdá, tak špatným výběrem typu rozety se dá lecos pokazit. Dnes vládnou ostré tvary, které jsou vždy pravoúhlé, a zde by měla určitě přijít na řadu hranatá rozeta. Tvary, které se v interiéru opakují, působí sladěným a nerušeným dojmem.  Naopak je tomu samozřejmě u kulaté rozety, pokud máte např. na dveřích kulaté okénko, tak je vhodné dveře osadit určitě kulatou rozetou. Doplňky a detaily dělají domov a kliky nejsou určitě žádnou výjimkou.

kliky_moderní_golf

Kvalitní povrchové úpravy, aneb jak si poradit s materiálem
Co je levné je vždy na úkor výrobku a následně i na úkor zákazníka. V každém oboru se setkáváme s levnými a dražšími produkty. V tomto případě levné = hliníkové kování a dražší = nerezové kování. Hliníkové kliky jsou sice ekonomicky výhodné, ale jejich životnost není nijak závratná. Díky měkkému materiálu a použité povrchové úpravě jsou během používání často oprýskané od prstýnků, klíčů apod. Výběr tvarů a designů je zde dost omezený, jelikož jsou většinou využívány do nízko nákladových staveb, kde není požadováno designové řešení. Pokud chcete, ale nějaký zajímavý kousek, tak poměr cena, výkon, design je určitě v ostatních materiálech jakou jsou např. nerez, nikl, mosaz, chrom atd. Zde se dají určitě vybrat kousky, které Vám budou sloužit po desetiletí, pokud se o ně budete dobře starat. Podívejte se např. jak správně pečovat o kliky.

Autor: Petr Holeček